недеља, 2. март 2014.

Kad početi sa vežbanjem u trudnoći?

Sam početak trudnoće, period kada vaša oplođena jajna ćelija luta po materici tražeći adekvatno mesto da se ugnezdi jeste period kada se vežbanje ne preporučuje. To nikako ne znači da treba ležati u krevetu ali bi bilo poželjno izbegavati velike fizičke napore, posebno podizanje tereta. Ozbiljnije vežbanje treba izbegavati prva tri meseca trudnoće. U tom periodu preporučuje se lagana šetnja na čistom vazduhu kao i blaže vežbe za ruke i noge. Šetnja će vam pomoći da se oslobodite nadimanja i gasova u stomaku koji se često pojavljuju u ovom ciklusu trudnoće.
Od 14. nedelje počinje najlepši period trudnoće. Mučnina se smanjuje i polako nestaje kao i brojni neugodni simptomi rane trudnoće. Stomak polako raste i sve više ličite na trudnicu ali vam, bar za sada, neće zadavati probleme, niti će vas ometati u svakodnevnim aktivnostima. U ovom periodu treba početi sa vežbanjem. Vežbe možete raditi i kod kuće, naravno, uz uputsvo stručnog lica. Ipak, uvek je lepše vežbati u društvu. Grupno vežbanje za trudnice, poželjnije je jer između ostalog imate priliku da svoje iskusvo, dileme i probleme podelite sa ostalim trudnicama koje su u "istom sosu". Mada se to možda vama sad  ne čini tako ali ženama koje nisu trudne nije mnogo zanimljiv razgovor o vašoj trudnoći. Raspitajte se o mogućnostima za vežbanje koje nudi mesto u kom živite. Za trudnice se od programa za vežbanje preporučuje plivanje, vežbe u vodi, joga, ples, pilates, tai či  kao i vežbe specijalno osmišljene za trudnice. Veoma je važno da program vodi stručno lice ili instruktor koji je sertifikovan za rad sa trudnicama.

Šesti mesec trudnoće je period u kom treba da se pozabavite izborom kursa pripreme za porođaj. Pored vežbanja tela i mišića, priprema za porođaj uključuje i vežbe disanja, relaksacije, vežbe kontakta sa telom kao i teorijski deo koji će vam približiti sam porođaj i na taj način otkloniti strah od nepoznatog.

Kad uđete u 9 mesec, vi ste već u terminu. Vađa beba svakog časa može da vas iznenadi. To ne znači da treba prestati sa vežbanjem . Naprotiv, sada se treba intenzivno pripremati za porođaj. Ne čekajte taj trenutak u krevetu i ne dozvolite da vam se telo "umrtvi", posebno ako ste do sad lepo vežbale i pripremale se. Svakodnevno radite vežbe disanja, šetajte i boravite što više na čistom vazduhu, nastavite slobodno sa grupnim vežbama, vežbajte i isprobavajte različite položaje za porođaj, meditirajte i budite što više u kontaktu sa sobom, svojim telom i sa bebom.
Zapamtite: Vaše telo je sve što vam treba za porođaj i zato ga dobro pripremite za taj veliki čin! 


Нема коментара:

Постави коментар